فهرست مطالب

دسته‌بندی مطالب

جدیدترین مطالب

بایگانی‌ها

احداث استخر

تاریخچه استخر

 بیش از 10 میلیون استخر در ایالات متحده آمریکا وجود دارد اما همه آن ها رایج و معروف نبودند. در 50 سال گذشته رشد قابل توجهی برای  ساخت استخر در پشت حیاط منازل دیده شده است. اولی در پاکستان 2500 سال قبل از میلاد ساخته شده بود که به شکل یک حمام بزرگی توسط بشر ساخته شد از جنس سنگ، آجر و پوشیده شده از قیر بود. در سال 1926 کشف شده و در ابتدا فکر کردند که برای استفاده به عنوان حمام معنوی برای مردم دره سند در دوره باستان می باشد که امروزه در پاکستان جنوبی زندگی می کنند.

کاربرد استخر به عنوان تجمل

در رم ( 100 سال بعد از میلاد مسیح) حمام های عمومی به عنوان یک روش زندگی در امپراطوری رم شناخته شده بودند و به سبک رم در اندازه بزرگ ساخته شده بودند. حمام کاراکالا در رم از یک منبع آب شیرین که بیش از 50 مایل دورتر از طریق سیستمی  سرچشمه می گیرد و اولین استخر آب گرم توسط  گایوس (Gaius) در قرن اول نصب شد با این حال هنوز در آن زیاد شنا نمی کنند و فقط شناگران دولتی در آن برای مسابقات تمرین می کردند.

استخر و مسابقات

بازی های المپیک ( سال 1896) بازی های المپیک در سال 1896 شروع شد ومسابقات شنا به عنوان رخدادی تازه در آن بود که مسلما اثری ماندگار بر محبوبیت آن آغاز کرد. در مسابقات سال 1896 آتن- یونان 20000 تماشاگر 4 مسابقه را تماشا کردند که در آبهای آزاد برگزار می شد چون بودجه برای ساخت استخر مناسب وجود نداشت.

اما امروزه خود شما دلیلی هستید که هم اکنون استخر ها از یک حمام عمومی بزرگ به سرگرمی و ورزش در حیاط پشتی شما تکامل یافته است. از سال 1949 کمپانی های سازنده آن ها باعث شدند که استخر در دسترس میلیون ها نفر قرار بگیرد. روش های ساخت و تکنولوژی، استخر های شنا را ارزان وآن را به محیطی سرگرم کننده تبدیل کرده است.

مواد تشکیل دهنده استخر

 مواد اولیه آن شامل  PVC ، پلاستیک، فولاد، استیل یا بتن مواد تشکیل دهنده استخر ها می باشند. میله های فولادی برای نگهداری و استقامت استخر های بتنی موجود است که از سایز 0.97 سانتی متر تا 1.9 سانتی متر متفاوت می باشد. این مواد تا حد زیادی بستگی به شکل استخری دارد که شما می خواهید. تمام لوله کشی های موجود در آن برای انتقال آب معادل و یا حداقل اندازه PVC هستند.  توسط بهترین مواد آمریکایی تست شده و اصولا نرده های متصل به آن از جنس پلاستیک و یا مواد ساده ای هستند.

 تنوع در طرح برای استخر های شنا بازتابی از فضای منحصر به فرد و اقتصادی مصرف کننده است. در اینجا قابل ذکر است که استخر های بتونی در برابر هر شکل و اندازه ای انعطاف پذیری خاصی دارند. جنس وینیل در طرح رو به تکامل هستند می توانند در شکل ها و اندازه های مختلف خود را جا دهند و با استخر فایبر گلاسی عناصر محدود کننده ای در شکل و طرح دارند.( یک تکه استخر که توسط کارخانه ساخته می شود) نقشه های طراحی آن رو به اتمام است و در واقع طرح واقعی آن را نشان می دهد که شامل : شکل، ارتفاع و اندازه آن است. یک مهندس نیز برای ساخت آن جنس خاک، ساختار و محل مورد نظر را برای نصب استخر فراهم می کند. تجزیه و تحلیل خاک و محیط قبل از نصب آن باید صورت بگیرد و نیز محصول به سیستمی احتیاج دارد که آب را از کف آن به سطح برساند همچنین به کیفیت آب نیز کمک کند. همه استخر ها باید سیم کشی داخلی و قطع کننده برق برای محافظت داشته باشند که زمان استفاد ه از سیستم روشنایی آب به مشکل بر نخورند.

همه نکاتی که ﺑﺎﯾﺪ درﺑﺎره ساخت استخر در ﺑﺎغ ﺑﺪاﻧﯿﺪ

خیلی‌ها برای فرار از فشار زندگی در شهر و آپارتمان‌های تو در تو، برای خود خانه باغ‌هایی فراهم می‌کنند که در آن چه به شکل دائم و چه به شکل موقت زندگی کنند. در کنار بهره‌مندی از طبیعت و هوای تازه و فضای بیشتر، یکی از امکاناتی که داشتن چنین فضایی به ما می‌دهد امکان داشتن استخر و جکوزی است. امکان ساخت استخر خانگی در باغ شخصی، شما را از رفتن به استخرهای عمومی بی‌نیاز کرده و در وقت و هزینه‌تان صرفه جویی می‌کند. در این مقاله از وبلاگ آدرس سعی شده که به شکل فشرده و مفید مراحل طراحی و آماده کردن استخر در باغ برای علاقه مندان تشریح شود.

انواع استخرهای خانگی

استخرها در کل به دو گونه سرپوشیده و روباز تقسیم می شوند. نوع استخر سرپوشیده در جاهای مسقف قرار دارند که بسیاری از استخرهای عمومی چنین ویژگی دارند و البته هزینه ساخت و نگه داری آن نیز بیش از مدل روباز است. استخرهای روباز همان طور که از نامش پیدا است، استخرهایی هستند که در فضایی باز قرار دارند و بیشتر به عنوان استخرهای شخصی در باغ و استخرهای عمومی در مکان‌های گرمسیر و استخرهای تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها و همچنین نشاطی که استخر روباز دارد، اقبال از این گونه استخر بسیار زیاد شده است. چگونگی ﺳﺎﺧﺖ اﺳﺘﺨﺮ ارزان بین طیف متنوعی از راهکارها و شگردها، این نیاز را به وجود آورده که اطلاعاتی دقیق از موضوع به دست آید و سپس با چشمانی باز دست به کار شد و از دستور العمل‌های دقیق و استاندارد استفاده نمود.

مکان‌یابی استخر برای ساخت استخر در باغ

برای این که استخر شما در فضای باز حالت بهینه‌تری داشته باشد، باید مکانی را به آن اختصاص دهید که علاوه بر داشتن ابعاد مورد نظرتان، آفتابگیر هم باشد تا بعدها برای گرم کردن آب هزینه کمتری متقبل شوید و همچنین از آفتاب هنگام آبتنی لذت ببرید.

همچنین باید توجه داشت که در نزدیکی محلی که برای ساخت ا&#۶۵۲۰۳;&#۶۵۱۷۶;&#۶۵۱۹۲;&#۶۵۱۹۸; &#۶۴۴۰۰;&#۶۵۲۵۰; هزینه خود در نظر گرفتید، درخت پر شاخ و برگ با ریشه بلند وجود نداشته باشد. چون ریشه ممکن است در اعماق زمین به تاسیسات استخر و کف‌سازی آن صدمه جبران ناپذیری وارد کند. به علاوه شاخ و برگ درخت ممکن است باعث ایجاد سایه روی استخر شده و از نفوذ آفتاب به سطح آب جلوگیری کند که همان جور که گفته شد، به اتلاف انرژی برای گرم کردن آب و هزینه بیشتر خواهد انجامید.

مدل‌های استخر از نظر ساخت

یکی از راه‌های آب تنی در خانه استفاده از استخرهای اینتکس یا بادی است که بیشتر مناسب کودکان و خردسالان است. اما برای این که همه بتوانند از استخر استفاده کنند باید از انواع دیگر استخر استفاده کرد. قبل از ساخت و برای برآورد هزینه ﺳﺎﺧﺖ اﺳﺘﺨﺮ ﺑﺎغ، باید مشخص کرد که قصد دارید استخر خود را چه مدل و از چه مصالحی بسازید.

انواع مختلفی برای ساخت استخر وجود دارد. آماده سازی استخر با بلوک‌های سیمان و حداقل بتن ریزی در کف، ارزان ترین گزینه در برابر شما خواهد بود که البته عمر مفید چنین استخرهایی پایین‌تر از سایر موارد است. نوع بتن ریزی به همراه آرماتوربندی گران‌ترین گزینه است که البته زمان بیشتری برای شما قابل استفاده خواهد بود. فایبرگلاس (که عمر زیادی دارد)، پیش ساخته، وینیل (با عمر کم و نامناسب برای استخرهای دائمی)، آجری و سرامیکی دیگر انواع مدل‌های ساخت استخر هستند که هر کدام محاسن و معایب خود را دارد. اما متداول‌ترین گزینه در ایران همان نوع بتنی و بلوک سیمانی است.

مراحل ساخت استخر در باغ قبل از اجرا

در ابتدا پس از مکان‌یابی لازم است که ابعاد استخر و شکل آن را طراحی کنید. اگر خودتان دستی در آتش دارید می‌توانید قلم به دست گرفته و طراحی استخر را انجام دهید. اگر به دنبال یک طرح ویژه و منحصر به فرد هستید و از عهده مخارجش برمی آیید، می‌توانید یک طراح را به کار گرفته تا طرحی زیبا برای استخر شما فراهم کند. توجه داشته باشید که هر چه شکل استخر پییچیده‌تر باشد و از خطوط صاف و زاویه قائمه مانند مربع و مستطیل دورتر شود، هزینه اجرای آن نیز بیشتر خواهد شد.

پس آماده شدن طرح نهایی شما برای ساخت استخر مورد نظر باید فرد یا شرکتی را به عنوان پیمانکار استخدام کرده تا طرح مورد نظرتان را اجرایی کند. از قبل باید حدود هزینه خود را برای پیمانکار مشخص کنید تا بتواند طرحی اجرایی را بر اساس بودجه شما و مصالحی که به بودجه شما می‌خورد آماده کند. پس از دریافت مجوزهای لازم برای ساخت، حال آماده‌اید که طرح خود را در باغ پیاده کنید.

زمان ساخت استخر

برای بهینه شدن هزینه‌ها بهتر است که اولین مرحله از فاز اجرایی را قبل از عید نوروز انجام دهید تا سایر کارها به بعد از عید و گرم‌تر شدن هوا موکول شود. این مسئله از چند جهت به شما کمک خواهد کرد. اول این که به دلیل تورم سالیانه در کشور ما، اگر قرارداد ساخت قبل از عید بسته شود، شما عملا در سال جدید اما به نرخ سال قبل استخر خود را خواهید ساخت. در ضمن با توجه به زمان سه تا شش ماهه معمول برای ساخت استخر (بسته به طراحی و ابعاد مختلف) این اماکن را خواهید داشت که در تابستان و فصل گرما از آبتنی در آبی خنک لذت ببرید!

فاز اجرایی ساخت استخردر باغ

خاک برداری

اولین کار در این مرحله خاک برداری است. باید مکان مورد نظر برای احداث استخر، خاک برداری شده و سپس دیوار حائلی میان گودبرداری ساخته و کاسه استخری که باید با بتن اجرا شود را ایجاد کنیم. بعد از آن قسمت‌های کم عمق و پر عمق مشخص شده و شیب‌بندی لازم با بتن مگر صورت گیرد. سپس باید کف و دیواره استخر را با میلگرد به صورت شبکه‌ای آرماتوربندی کنیم.

لوله‌گذاری و موتورخانه

حال نوبت به مهمترین قسمت کار یعنی لوله‌گذاری تاسیسات برای ساخت استخر است، به این دلیل که کیفیت اجرای این قسمت تاثیری برا کیفیت آب مورد استفاده استخر خواهد داشت. در این مرحله باید لوله‌های ورودی و خروجی آب گرم و سرد تعبیه شده وپس از آن سیم کشی مربوط به سیستم روشنایی استخر صورت گیرد. برای داشتن آب گرم در استخر باید در طراحی دقت نمود و موتورخانه را فراموش نکرد. موتور خانه باید در عمقی حدود یک متر پایینتر از کف استخر احداث شود و پمپ، فیلتر تصفیه آب، تنظیم دمای آب و… را در آن تعبیه نمود.

کف‌سازی و دیوار چینی

حال نوبت کف‌سازی است. کف‌سازی برای ساخت استخر را می‌شود با بتن ریزی انجام داد و یا با بلوک‌های سیمانی. بلوک‌های سیمانی به طبع ارزان‌تر خواهند بود اما باید پس از تمام شدن بلوک‌گذاری با ملات حفره‌های موجود با دقت پر شده تا از اتلاف آب و ورود نم به زمین جلوگیری شود. پس از اتمام کف‌سازی حال باید دیوار استخر را سر و سامان داد. راه‌های مختلفی برای ساخت وجود دارد که مانند کف سازی، بتن و بلوک متدوال‌ترین روش است. نکته مهمی که باید در این مرحله توجه داشت، این است که اگر از بتن در ساخت کف و دیواره استفاده می‌کنیم و این دو مرحله را در دو زمان جداگانه انجام می‌دهیم، باید هنگام آرماتوربندی از نوار واتر استاپ استفاده نمود.

عایق‌بندی و سرامیک کاری

پس از خشک شدن کف و دیواره استخر، نوبت به آب‌بندی یا همان عایق‌بندی آن می‌رسد. برای ساخت استخر با ترکیب سیمان سفید، چسب بتن و پودر سنگ، ملاتی می‌سازند که استخر را عایق‌بندی می‌کند. سپس استخر با استفاده از مواد مخصوص مثل چسب بتن یا SA12 و یا Z۹۰ چند مرحله آب‌بندی می‌شود. حال برای تست عایق، استخر را پر از آب می‌کنند و پس از چند روز سطح آب را اندازه می‌گیرند. اگر سطح آب به اندازه زیادی پایین رفته باشد و یا دیواره نم برداشته باشد، عایق به خوبی عمل نکرده و استخر باید مجددا آب‌بندی شود.

حال نوبت به پر کردن پشت دیواره‌های استخر است. این کار به وسیله سنگ شفته آهک انجام می‌شود. در پایان باید سرامیک کاری ساخت استخر انجام شده و تجهیزات تصفیه خانه مانند پمپ و فیلتر استخر نصب شود. پس از آن باید محیط اطراف استخر را زیباسازی کرد. حال استخر شما آماده آب‌گیری است. از آب تنی و شنا در این استخر نهایت لذت را ببرید!

 

گالری عکس استخر

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *